بایگانی برای تیر, ۱۳۸۷

یک تجربه یک دیدگاه (۱)

تیر ۵م, ۱۳۸۷

رفتنی شدیم بالاخره

یک دعوت از یک مرکز پژوهشی دانشگاهی در پاریس

صاحبان دیدگاه های مختلف در ۴ پانل تخصصی مقالاتشون رو ارائه می دن و من هم جام معلومه : بحث زنان، یک تجربه یک دیدگاه

گزارش رو به محض دسترسی به نت می دم خدمتتون

شاد باشید :)

ارسال شده در یادداشت روز | نظرات (۲۲)

کی می دونه با دست خالی سمینار برگزار کردن یعنی چی؟

تیر ۳م, ۱۳۸۷

بروندادش خوب بود به نظرم بشه گفت عالی بود.
عادی نه به معنی بی نقص بلکه به معنی دور از انتظار . برنامه خوب . محلش خوب. سخنران ها خوب. محتوای سخنرانی ها خوب و مستمعین و شرکت کنندگان عالی .
برای اولین بار نبود که بحث نواندیشی دینی در حسینیه ارشاد مطرح می شد ولی نواندیشی دینی و زنان؟ شاید مقدمه اش را در سالگرد دکتر شریعتی دوستان ملی مذهبی در سمینار زن و شریعتی داشتند . اما این بحث از سال ها قبل در جبهه مشارکت توسط کمیسیون زنان آغاز شد و سلسله نشست هایی با عنوان نواندیشی دینی و حقوق زنان برگزار شد و اساتید و محققین حوزه و دانشگاه با حضور در دفتر حزب به طرح دیدگاه های خود در این زمینه پرداختند . قرآن پژوهی، دین پژوهی، اسلام شناسی، زبان شناسی، معرفت شناسی و … با توجه به مسئله زن . خوب با توجه به نو بودن این مباحث، باید منتظر تبعاتی هم بود ولی از ترس آن تبعات نیک یا بد نمی توان اقتضائات زمان و مکان را نادیده گرفت و سکوت کرد و انتظار کشید این چیزی بود که در دیدار برگزار کنندگان سمینار با آقای خاتمی توسط ایشان مطرح شد. کمیسیون زنان و شاخه زنان از مدت ها پیش در صدد برگزاری سمیناری علمی برای طرح گسترده تر دیدگاه های نواندیشانه در باب زن و دین بودند . هرچند پشت صحنه ها همیشه جذابند و خواندنی و دیدنی ولی همیشه هم قابل تصویر نیستند . ما هم می گذریم از آن چه بر ما گذشت در تدارک این برنامه لازم و تاثیرگذار! فقط همین بس که بگوییم یک جا اهمیتش را مورد تایید قرار دادند و حمایتش نکردند چون قرار بود در محلی دیگر برگزار شود و دیگر جای اهمیتش را تایید کردند و حمایتش کردند و گفتند هویت حقوقی تان را نمی توانیم یاد کنیم مباد که متهم شویم و محکوم شویم و محدود شویم و ما ماندیم و دستان خالی چون همیشه و کاری بزرگ چون همیشه و دبیر علمی که رنجور بیماری بود و درگیر سفر به تاجیکستان و ما که بند جگرگوشه بودیم و اندر زیارت امام همام و دبیر اجرایی که کارش به بیمارستان کشید و به بیماری گفت کار اوجب است و وعده دهندگانی که نیافتیمشان در وقت و ندیدیمشان در میعاد و …بگذریم این پشت صحنه چندان هم جذاب نیست .
برنامه باید با سخنرانی آیة الله موسوی بجنوردی افتتاح می شد پس از گزارش دبیر ولی ایشان به وقت نیامدند و با تاخیر چنددقیقه ای رفتیم به استقبال پانل اول که قرار بود من اداره کنم آن را : ضرورت و مبانی معرفت شناختی زن و نو اندیشی دینی.
استاد محمد مجتهد شبستری را فراخواندیم و مهندس فریده ماشینی را و خبر بیماری دکتر علوی تبار و عدم امکان حضورش را دادیم با آرزوی شفاء برایش . ماشینی از ضرورت طرح مبحث زن و نواندیشی دینی از منظری زنانه گفت به تفصیل و تنها راه برون رفت از بن بست دوقطبی شدن جامعه توسط دو دیدگاه افراطی و تفریطی سنتی (غرب ستیز و زن ستیز) و مدرن (دین ستیز) در باب زنان را ترویج گفتمان نواندیشانه دانست که دین و تجدد را الفت می بخشد و بسیاری از سوالات و ابهامات را پاسخ می دهد .
استاد شبستری وارد بحث نظام تربیتی شد که همه مشکلات و محرومیت ها در آن ریشه دارد که انسان را نه برای فردا که حتی برای امروز هم نمی سازد و آزادی و اراده آدمی را انکار می کند و جنسیت را بر انسانیت تفوق می بخشد . و تربیت براساس معیارهای اخلاقی آن هم اخلاق نقد شده را ضرورت زمان دانست با تاکید بر آزادی فردی معطوف به آزادی دیگران که به مسئولیت اجتماعی منجر می شود .
پانل بعدی توسط شهیندخت مولاوردی عضو کمیسیون زنان اداره شد و با حضور خانم دکتر وسمقی و آقایان دکتر کدیور و فاضل میبدی با موضوع واکاوی موضوع زن و نواندیشی دینی در متن. دکتر کدیور پس از مقدمه ای کوتاه برای اثبات این که تفاوت جنسی مانع برخورداری انسان ها از حقوق انسانی شان نیست، از کیفیت و عمق آیات محکمات در تصویر سیمایی مکمل مرد و مساوی در حقوق گفت و این گفته را با بیان ۹ مصداق از اشتراک و تساوی زن و مرد (در گوهر انسانیت، صلاحیت ارتباط دوجانبه با خدا، در ایمان و عمل صالح، در سعادت و شقاوت، در عبادت و احکام عبادی، در برخی احکام مدنی و احکام سیاسی و احکام احکام اقتصادی و حقوق تجاری و احکام جزایی) اثبات کرد . وی در ادامه از تبعیض مثبت برای زنان گفت و نیز از تبعیض های جنسی به نفع مردان که بسیار اندک و مشروط  است و جای بحث و توجیه دارد .
دکتر وسمقی مدرس فقه و حقوق دانشگاه تهران نیز در ابتدای سخن از تصویر چهره سیاه و تاریک و ضعیف و تحت سلطه زن مسلمان ابراز تاسف کرد و گفت این تصویر را حکما و علما و فلاسفه و متکلمین به دست نداده اند بلکه بیش از همه این تصویر برآمده از نگرش فقهاست که از هزار سال پیش تحت تاثیر نطام قبائلی و زیستگاه و فرهنگ رایج زمانشان ارائه کرده اند .وی ضرورت بازنگری در احکام فقهی را با توجه به تغییرات ژرف در ساختارهای فکری فرهنگی و اجتماعی وسیاسی جوامع بشری مورد تاکید قرار داد و اظهار امیدواری کرد زنان خود، بیش از پیش در این زمینه فعال شوند . فاضل میبدی سخنران بعدی این پانل نیز با تایید مباحث ارائه شده توسط سخنرانان قبلی اجتهاد مجدد را برای برون رفت از بن بست ها و تنگناهای موجود و احیای حقوق زنان لازم و واجب دانست و تاکید کرد که فقه شیعی در تقابل با حقوق زنان و حقوق بشر نیست .
پانل آخر علیرغم فرصت محدود باقی مانده با مدیریت دکتر راکعی عضو دیگر کمیسیون زنان مشارکت آغاز شد و آقایان مجید مرادی، نواندیشی دینی در جهان عرب و رضا علیجانی متدلوژی بررسی مسائل زنان در ادیان را مورد بررسی قرار دادند .
در پایان هر پانل شرکت کنندگان به پرسش های متعدد شرکت کنندگان پاسخ گفتند .
جای خیلی ها خالی بود در این سمینار خیلی ها که حضورشون و مشارکتون می تونست راهگشا باشه
خوشبختانه این سمینار صرفا یک مدخل اعلام شد و شروعی برای طرح دیدگاههای نواندیشانه توسط دین پژوهان و علما و محققین و باید امیدوار بود که استمرار و استدام یابد .
روز زن مبارک
بی ربط مرتبط : دیده بانی زنان بر عملکرد مجلس هشتم

ارسال شده در یادداشت روز | نظرات (۱۱)

Sitemap