بایگانی برای اردیبهشت, ۱۳۸۷

ثبت است بر جریده عالم دوام ما

اردیبهشت ۱۰م, ۱۳۸۷

مجمع زنان اصلاح طلب دور جدید فعالیت های خود را آغاز کرد . قرار نبود فعالیتها صرفا انتخاباتی باشد که بعد از انتخابات کرکره را پایین بکشیم و برویم پی کار خودمان .
در جلسه روز یکشنبه دوستان حاضر در مورد نحوه فعالیت ها و برنامه ها بحث کردند و چون سازمان کار قبلی متناسب با فضای انتخابات طراحی شده بود، سازمان جدید را با انتخاب رئیس، نایب رئیس و دبیر و نیز دو کمیته کاری حقوقی و اقتصادی، شکل دادند . خانم شجاعی که با هرگونه ترفندی سعی داشتند توپ را به زمین هرکس دیگر جز خود بشوتند با هوشیاری عوامل حاضر در صحنه نهایتا مسئولیت ریاست مجمع را پذیرفتند و کوزه گر بدبخت هم که ما باشیم این بار هم به کوزه افتاد و نیابت ریاست بر او تحمیل شد و دبیر هم خانم رزازی دوست خوبی که ارام و بی صدا کارهای پر محتوا انجام می دهد معمولا . از زحمات فراوان روشنک سیاسی که الحق در دوره انتخابات زحمات فراوان کشید و نیز از زحمات سایر دوستان تقدیر شد و با نام خدا سبحانه و تعالی و با همت یاران همراه دور جدید فعالیت ها کلید خورد . قرار است جلسات مجمع هردو هفته یک بار به صورت گردشی در دفاتر اعضاء محترم تشکیل شود و هیات رئیسه گزارش اقداماتش را بدهد . عجالتا همه دوستان باید پیشنهاد برنامه یکساله بدهند در سطح ملی .
جشنواره های کارآفرینی همچنان اینجا و آنجا در حال برگزار شدن هستند و ما هم در جوار دکتر ابتکار در غرفه سبزشان در پارک قیطریه دکانی باز کرده ایم برای معرفی انجمن زنان مدیر کارآفرین بد نیست اگر وقت کردید سرکی بکشید . این جشنواره را شهرداری تهران تدارک دیده و دیروز دبیر محترمش درخواست ما را برای برگزاری پانلی با موضوع چالش های کار آفرینی زنان، پذیرفت حالا ببینیم چه می شود  . ما که از هر فرصتی برای طرح مسائل زنان استفده می کنیم .

چند روز است که مدام از این رئیس جان فیروزه صابر مادر کارآفرینی در ایران خواهش و تمنا و الحاح و التماس می کنیم که نقدی، نظری، چیزی وایشان بر ما براق می شوند که خانم شما دیگه چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما را چه به این برنامه های کلیشه ای دولتی و ما می گوییم خانم جان شما همین فرمایشات را بنگارید بدهید دست ما و دیگر کارتان نباشد . در اهمیت این مناسبتها و روزها و هفته ها و دهه ها همین بس که بالاخره معاون محترم وزارت عالیه متولیه کارآفرینی به ما وقت ملاقات داده اند دیگر . خوب این یعنی موفقیتی بزرگ که ما در کارنامه اعمالمان ثبت می کنیم و چه بسا در جریده عالم ثبت شود دوام کار ما !

رئیس هیات مدیره فعلی موسسه یاس جناب مهیمنی هم گیر داده به ما (چون بی کار تر ازما در کل موسسه پیدا نمی شود ظاهرا) برای سپردن مسئولیت در هیات مدیره جدید ! می گوییم اقا شما که تا به حال مرحمت کرده بی خیال ما بوده اید، این دوره هم رویش لطفا . و دوستان با استفاده از حساسیت های ما پیام می دهند که آقایون دارند کودتا می کنند و چه بسا هیات مدیره جدید کاملا تک جنسیتی شود و ما به سرعت وارد گود می شویم برای اقناع این همه زن توانمند و دلسوز و کارآمدی که می شناسیم در شبکه مددکاران موسسه تا بلکه مانع پیروزی این اراده پنهان بشویم .
باقی امور هم بد نیست آرام آرام پیش می رود . کی می شود این سستی و لختی از کل جامعه و به تبع آن از جامعه زنان ایران رخت بربندد .
نیت کرده ایم ذکر هادی قابل را فراموش نکنیم : خانواده اش همچنان دنبال انتقال او از زندان قم به تهران هستند و همسرش چقدر بی تابی می کند این بار .

ارسال شده در یادداشت روز | نظرات (۴۰)

هذا من فضل ربی

اردیبهشت ۶م, ۱۳۸۷

جای خیلی از پیش کسوت های تاریخ خالی بود . بالاخره بعد از دودهه خیز برداشتن برای تشکیل انجمن علمی تاریخ و نشست و برخاست ها برای این منظور، به میمنت و مبارکی هیات موسس آن موفق شدند اولین مجمع عمومی را روز پنج شنبه در آمفی تئاتر شماره یک دانشگاه الزهرا برگزار کنند . خبر پیگیری هایی که توسط نسل دومی های تاریخ برای تشکیل انجمن می شد، دنبال می کردم . دکتر آئینه وند و اساتید دانشگاه الزهرا نقش زیادی در به نتیجه رسیدن کارداشتند وهفته قبل دکتر شهلا بختیاری چندتا دعوتنامه فرستاده بود دفتر انجمن و گفته بود که آقایان تاکید دارند حتما اساتید،اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری عضو انجمن، در انتخابات شرکت کنند و ما هم به دوستان اطلاع دادیم و جز کسانی که در مورد این انجمن تازه تاسیس ابهام و سوال داشتند و دوستانی که گرفتاری و مشغله کاری داشتند، بقیه آمدند .
فرصت خیلی خوبی بود برای تازه شدن دیدارها آن هم برای من که تقریبا بیشتر اساتید قدیمی گروه های تاریخ و بعضی از جدیدترها را می شناسم وبا آن ها مراوده دارم . دلم می خواست با تک تک آن ها چاق سلامتی کنم واز آن ها برای سخنرانی های ماهانه دعوت کنم و آن ها را بیشتر در جریان فعالیت های انجمن بگذارم ولی باید خود را به جلسه بعدی می رساندم که درخانه رئیس محترم گروه مطالعات و برنامه ریزی شاخه زنان تشکیل می شد . وقت کم بود و کارزیاد ! به سرعت یک فراکسیون از زنان به قول دکتر تکمیل همایون، “مورخات” در انتهای سالن تشکیل داده دوستان را برای کاندیداتوری تشویق کردیم . همین مسئله باعث شد هیات رئیسه محترم توجهش جلب شود و یادش بیفتد که نزدیک به ده سال است زن ها دارند بار فعالیت های علمی و پژوهشی در حیطه تاریخ را به سختی و مشقت تمام  به دوش می کشند و استاد شوخ طبع ومهربان تکمیل همایون که به حق همیشه مشاور خوبی برای ما بوده به ذکر خیر پرداخت و ما را نیز نواخت . باری در جمعی که حضور زنان و مردان تقریبا برابر بود، به سختی حضرات مورخات را راضی به نامزدی کردیم واز شما چه پنهان درخواست کاندیداتوری بعضی شان را خود پرکردیم و یک سلام وسپاس ضربتی به اساتید بزرگوارمان گفتیم و دعا برای سلامتی دکتر مصدق پشتیبان همیشگی انجمن که با یک سکته کاملاغیرمنتظره از فعالیت های علمی دورمانده را به دوستان یادآور شدیم وکلیه وصایا راانجام دادیم و به سرعت ترک صحنه کردیم به سوی منبر بعدی .
یادش به خیر بهار ۷۷ که بحث جامعه مدنی برای اول بار داشت مطرح می شد و ما هم می خواستیم نقشی داشته باشیم در نهادینه شدن آن . وقتی دوست عزیز و همکار تاریخ خوانده ام پیشنهاد تشکیل انجمن تاریخ را داد، ابتدا هیچ ذهنیتی در مورد آن چه باید بکند نداشتم ولی عزم کردیم وفارغ التحصیلان تاریخ راجمع کردیم و به سرعت کارمان را پیش بردیم هرچند به سختی . حالا که گذشته، ما هم از نیشخندها و پشت سر حرف زدن ها و نه در کار زنان آوردن ها می گذریم ولی یادمان می ماند بهای کارهای بزرگ سنگین است و زن های به قول استاد عزیزم دکترشیرین بیانی “تاریخ دان” این بها را پرداخته اند و حالا که انجمن ما این نهال نورسته سری در باغ علم و فرهنگ کشورکان برآورده انگیزه بیشتری برای مانایی و رشدش داریم و هویت مستقل آن را حفظ خواهیم کرد .
 وهذا من فضل ربی
  اگر روزی فرصتی دست داد حتما قصه شکل گیری انجمن زنان پژوهشگر تاریخ و نحوه فعالیت آن و همه فراز و نشیب هایی که طی کرد تا امروز که در آستانه دهسالگی است، مستند خواهیم کرد تا یاد و نام آنان که در این مسیر همراهی مان کردند، جاودانه بماند و عجالتا ذکر خیری کنیم از زهرا شجاعی مشاور رئیس جمهور خاتمی در هردو دوره ریاست جمهوری ایشان که  در حد توان برای توانمندسازی زنان و بویژه نهادهای مدنی کوشید .
تلفنی در جریان نتیجه انتخابات قرار گرفتم : پنج عضو اصلی آقا و دکتر نزهت احمدی و دکتر سیمین فصیحی عضو علی البدل . می دانم که رقابت سختی بوده و می دانم این گام اول است و می تواند پیروزی بزرگی محسوب شود و زین پس صداهای زنانه در تاریخ راهم خواهیم شنید .

ارسال شده در یادداشت روز | نظرات (۱۲)

Sitemap