بایگانی برای شهریور, ۱۳۸۶

برای یکسالگی کمپین یک میلیون امضاء

شهریور ۸م, ۱۳۸۶

همیشه در گفتگو با مردان وقتی که شکوه از تضییع حقوق زنان می کردیم و می کنیم ، یک جمله آشنا را می‌شنویم :”حق گرفتنی است . این جمله را چند سال پیش وقتی به دعوت کمیسیون برابری جنسیت آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرده و با یکی از اعضای بلند پایه حزب حاکم آن کشور گفتگو می‌کردیم شنیدم:آزادی را مردان در طشت طلا به ما تقدیم نکردند ، برای رسیدن به آن سخت مبارزه کردیم و رنج فراوان متحمل شدیم .

از مشروطه به این سو گلایه‌های زنان و فریادهایشان در قالب خطبه و خطابه و رمان و حماسه و تئاتر و شعر و تمثیل و … شنیده شده و شنیده نشده است ! گوش ها شنیده اند و دلها نپذیرفته اند و افکار و اذهان به مقاومت و فرهنگ رایج به مقابله و این سیکل کمابیش در دورانهای بعدی هم تکرار شده‌است:”

فریادی و اعتراضی و ندایی و گذری و نظری . شاید اقدام برای جمع آوری یک میلیون امضا را یک عمل به معنای واقعی دیدم برای تغییر قانون نابرابر و این عمل دوست داشتنی بود چون می توانست حرکتی برای مطالبه حق باشد نه تنها یک فغان بلکه جمع آوری سند برای اعلام نارضایتی عمومی . هیچ کس با منطق آن نمی تواند مخالف باشد . با نابرابری مخالفیم و قوانین موجود تبعیض آمیز و نیازمند اصلاح است. اما می توان این حرکت را به بهانه تخریب کرد .بهانه هایی که باتوجه به حساسیت های جامعه مذهبی ما و گرایش های سنتی آن ، آسان به دست می آیند .بهانه هایی که روحانی محبوب از نسل سادات یعنی خاتمی را که به عبارتی فرزند فاضل روح الله بود و آبروی حوزه علمیه و روحانیت شیعه مصون نگذاشت .

و کاش درایت بیشتری به کار برده می شد برای جلب اعتماد مردمی که به درست یا غلط به همه چیز بدبینند و برای ایجاد همدلی با آنان باید حوصله فراوان به خرج داد . مردمی که دوست ندارند دشمن بزرگشان با ژست مدافع حقوق بشر مطالباتشان را نمایندگی کند و صدایش هنوز برایشان منحوس است خصوصا آن نسلی که هنوز زخم های فراوان از دخالتهای مغرضانه اوبردل بی قرارشان دارند و آسیب های جدی که بر پیکره سرزمین پاکشان و میراث زرین گذشتگانشان از جانب آن دیوسیرت فرشته نما فرود آمده نمی توانند فراموش کنند .

باری هر امضا برای تغییر قوانین گامی است به سوی وحدت علیه تبعیض و تبعیض را نه دین بر می تابد نه آیین نه مکتب نه فطرت و نه هیچ انسان منصف آزاده اندیشمند و اندیشه ورز .

نه هیچ زنی و نه هیچ مردی نمی خواهد نیمه معیوب و ناقص و رشد نایافته‌ای داشته باشد ضعیف و زبون و مستحق ترحم . هر امضا برای تغییر یعنی فعال بودن و به انفعال نه گفتن . هر امضا برای تغییر یعنی حق گرفتنی است و گرفتن حق عزمی می‌خواهد به بزرگی دارندگان امضا در سرزمین من و البته به زعم ما این حرکت اگر با دیگر حرکت های اصلاحی برای زنان پیوند نخورد دیرتر و سخت تر به ثمر خواهد نشست و شاید در آستانه انتخابات مجلس نهم حضور زنان در پارلمان و افزایش کمی و کیفی آن ، خود نویدی باشد برای عزم جدی برای تغییرات پس فرصت ها را غنیمت شمارده راه دریغ و افسوس را بر خود ببندیم.

 http://www.irwomen.net/article.php?id=129  کانون زنان ایرانی

 

ارسال شده در دیروزنوشت | نظرات (۲)

شرط بلاغ

شهریور ۶م, ۱۳۸۶

قرار نبوددر دیدار با حزب جوانان ایران اسلامی ، با وجود این که خودم اصرار به آن داشتم شرکت کنم چون قرار برای ساعت ۵ بود و من جلسه شاخه زنان را داشتم ولی وقتی اطلاع دادند که آقای علیخانی برای نهار منتظر ماست برنامه عوض شد و البته خیلی از خانم ها که مثل ما بیکار نیستند و اداری و موظف هستند، نتوانستند بیایند . قرار گذاشته ایم که این دیدارها حتی با حضور دو سه نفر ادامه پیدا کند تا مطمئن شویم آنچه شرط بلاغ بوده حضوری و مستقیم به آقایان گفته ایم وپند و ملالش بماند برای خودشان .

مهدی علیخانی می پرسید تا کنون نتیجه گفتگوها چه بوده ؟ و این سوال را همه می پرسند و بیچاره سخنگو که باید تشخیص مصلحت مجمع را هم بدهد و شورای نگهبان منافع ائتلاف هم باشد و نتایج و عواقب و توالی و … همه را پیش بینی کند و چپ و راست در معرض سوال به پاسخ های سنجیده امیدآفرین برای زنان و اطمینان بخش برای برادران محترم موتلف فکر کند و با لحنی دلنشین در ارتباطات تلفنی و لبخندی ملیح در ارتباطات حضوری دل نازک خبرنگاران محترم را به دست بیاورد که مبادا این گردش سریع و صحیح اطلاعات خدشه دار شود و جماعت اصلاح طلبان ناراضی و افکار عمومی تنویر ناگشته و دل مبارک خودش چرکین شود از انجام وظیفه نکردن به احسن حال و احسن وجه .

باری این فرزند برومند شیخ قدرت نماینده معروف مجلس هفتم و هشتم و نمی دانم شاید نهم برایمان از تاریخچه حزب جوانان گفت که سال دیگر ۱۰ ساله می شود و گفت در بعضی استانها دفتر و نمایندگی دارند و گفت که میانگین سنی شورای مرکزی دارد بالا می رود و ما هم توصیه کردیم برای جوانان سهمیه بگذارند تا نامشان همچنان با مسما بماند . جمع بندی جلسه بعد از منبری که ما رفتیم و روضه ای که خواندیم و فرمایشاتی که ایشان و همکارانشان فرمودند این بود که اولا موضوع زنان بیش از پیش در دستور کار حزبشان قرار گیرد ضمن تشکر از تلاش مجدانه و انگیزه عالی خانم امینی که در مدت کوتاهی کمته زنان را فعال کرده . ثانیا زنان در لیست انتخابی و پیشنهادی آنان باشند و ثالثا در جمع ائتلاف و خصوصا در ستاد انتخابات که ایشان عضو علی البدل است هوای همشیره های مکرمه را داشته به شدت و حدت از حق و حقوق و سهم ونقششان دفاع فرمایند به عون الله تعالی و دیدار با دعا برای فرج حجت صاحب زمان ختم به خیر شد انشاءالله

ارسال شده در یادداشت روز | نظرات (۹)

Sitemap